Sprawiedliwy wśród Narodów Świata

SPRAWIEDLIWY WŚRÓD NARODÓW ŚWIATA

5.12.2018 r. odbyła się  „Lekcja historii” – spotkanie z płk. dr hab. nauk humanistycznych   Witoldem Lisowskim.

Witold Lisowski  - człowiek o bogatym życiorysie wojskowym i naukowym.                To: żołnierz, historyk, poeta, były dyrektor Muzeum Wojska Polskiego, prezes Fundacji Grobu Nieznanego Żołnierza oraz Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.

Uhonorowany licznymi odznaczeniami: Krzyżem Kawalerskim, Krzyżem Oficerskim, Krzyżem Komandorskim, Orderem Polonii Restituta; Krzyżem Wielkim Św. Stanisława, Krzyżem Armii Krajowej,  Warszawskim Krzyżem Powstańczym,  Wojennym Krzyżem Harcerskim.

Spotkania dotyczyły następujących tematów:

– „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata” – dla uczniów klas VI

– „Drogi do Niepodległości. Symbole narodowe” – dla uczniów klas I – III

Uczniowie słuchali opowieści Pana Witolda Lisieckiego z powagą i zainteresowaniem. Podkreślał  On znaczenie takich  wartości, jak: patriotyzm, przyjaźń, tolerancja, odwaga. Dzielił się swoim  doświadczeniem i dorobkiem twórczym. Szczególnie zaciekawiła uczniów  historia chłopca żydowskiego pochodzenia o pseudonimie „Dudek” ukrywanego przez Jego rodzinę podczas II wojny światowej. Uczestnicy nagrodzili gościa gromkimi brawami. Lekcja historii zakończyła się wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego.

Spotkanie było zainicjowane przez  Stowarzyszenie " Na Całe Życie” i dyrekcję szkoły.